• Gå direkte til primær navigation
  • Skip til indhold
  • Gå direkte til footer
Rasmussen Travel

Rasmussen Travel

Skræddersyede eventyr i Sydamerika

  • Forside
  • Kontakt

Medicin og vaccinationer

Medicin

Hvis du lider af en kronisk eller midlertidig sygdom, der kræver stærk medicin, er det vigtigt at du undersøger om din medicin er omfattet af reglerne om pillepas eller anden medicindokumentation. Der er her tale om en dokumentation for, at den medicin du medbringer er til eget brug.

Ved rejser inden for Schengen-området (bortset fra England og Irland) kan din læge eller apoteket udstede et pillepas . Uden for Schengen området fastsætter de enkelte lande selv regler for indførelse af medicin. Du bør henvende dig til ambassaden for det land du rejser til, for at høre om de aktuelle krav.

Du kan læse mere om emnet på borger.dk.

Borger.dk vedrørende medicin på rejser

Vaccinationer

Rasmussen Travel kan vejlede vedrørende de nødvendige vaccinationer ved deltagelse i vore rejser, men det anbefales at søge oplysninger ved egen læge eller Statens Seruminstitut.

Opfyldelsen af vaccinationskrav skal kunne dokumenteres ved internationalt gult vaccinationscertifikat.

Seruminstituttets hjemmeside
Del drømmen med andre:

Footer

RASMUSSEN TRAVEL – SIDEN 2014


Førslev Møllevej 5
4690 Haslev
Tlf. 70 27 44 56
Mail: he@rasmussentravel.dk

SE nr. 16 24 75 02

Rejsegarantifondens logo i hvid farve. Logoet linker til Rejsegarantifondens hjemmeside, så vores kunder ved, at alle vores skræddersyede rejser til Sydamerika er dækket ind.
Regnr. 2517

© 2025 · Indhold af Hans Erik Rasmussen · Skræddersyede eventyr & specialopgaver i Sydamerika

Scroll Up