Soltemplet og rituelle bade
Soltemplet
Soltemplet med den meget markante buede mur er et af de absolut fineste bygningsværker på Machu Picchu. Ned gennem en trappe løber en kanal med vand ned gennem 16 bade, der alle er udformet forskelligt.
Soltemplet kendes på den buede mur. Templet byder på noget af det mest sofistikerede bygningskunst på Machu Picchu. Den bagerste indermur har fem nøjagtig ens nicher, hvor præsterne har haft guldgenstande stående. Indgangen til templet er lukket af, så det desværre ikke er muligt at komme ind og se det høje alter bag den buede mur.
Templet har bl.a. været brugt til astronomiske observationer: Alteret har en skarp kant, der rammes af solens stråler, når de falder gennem vinduet ved vintersolhverv den 21. juni. De fire fremspring uden for vinduet kan have været brugt til at holde en anordning, der skulle kaste skygge.
Templets fundament er en stor klippeblok, hvorunder der er en hule – Kongegraven. Umiddelbart til venstre for templet er en flot lille bygning i to etager, som Bingham benævnte Prinsessens Palads. Den har sandsynligvis været bopæl for betydningsfulde personer med tilknytning til templet.
På den anden side trappen med vandkanalen ligger de huse, der kaldes Det Kongelige Område. Sandsynligvis er det her, at inkaen Pachacutec har boet, når han har opholdt sig på Machu Picchu. Ved indgangen er det øverste af rækken af bade, så inkaen har været den første til at bade i vandet. Går man ud gennem husene til terrassen, der vender ud mod den centrale plads, finder man en glasdækket udgravning. Kik ned og opdag hvordan terrasserne er understøttet af mure under jorden.

De rituelle bade
Langs med trappen løber en lille vandkanal gennem De Seksten rituelle Bade. Vandet kommer oppe fra to kilder nær Inkastien oven for Machu Picchu. Kanalen herfra og til badene er et stykke sofistikeret ingeniørarbejde, der er bygget, så der selv ikke i regntiden kommer mere vand ned til Machu Picchu, end fontænerne kan klare. Faldene og badene er udformet, så de aldrig løber over eller svines til, men forsyner byen med rent vand året rundt.
Læg mærke til, hvor forskelligt de seksten bade er konstrueret for at tilgodese forskellige behov. Nogle kan bruges til at vaske sig i og andre til at hente vand ved. Det taglagte hus med tre vægge går under navnet Bademesterens Hus. Med kun tre vægge er det dog usandsynligt, at det har været et beboelseshus – snarere et depot.
© Tekst og billede, Hans Erik Rasmussen